Featured
Tag
Social Media UX-MANa
|
2023-11-16

Efekt Zeigarnik w projektowaniu produktów cyfrowych

Niedokończone zadania, niewypełnione obietnice i nierozwiązane problemy ciągle przypominają nam o swojej obecności...

Nieodłącznym ludzkim doświadczeniem jest czucie niedosytu, gdy nie dokończymy czegoś, czego zaczęliśmy.

To właśnie niedokończone zadania, niewypełnione obietnice i nierozwiązane problemy ciągle przypominają nam o swojej obecności, pozostawiając w naszym umyśle uczucie niedosytu i niezakończoności.

Efekt Zeigarnik

Ten efekt mówi o tendencji użytkowników do lepszego zapamiętywania nieukończonych zadań w porównaniu do tych, które zostały już zakończone. Przy projektowaniu aplikacji i stron internetowych może mieć to przełożenie na lepszy efekt biznesowy, który chcemy osiągnąć.

Przykładowe zastosowanie “Efektu Zeigarnik” w projektowaniu produktów cyfrowych:

Paski postępu

Wykorzystanie pasków postępu, takich jak pasek ładowania, informuje użytkowników o postępach w realizacji określonego zadania. To daje im poczucie, że są blisko ukończenia zadania, co może zwiększyć ich motywację i zaangażowanie.

Zapisywanie stanu

Gdy użytkownik wykonuje zadanie na stronie internetowej lub w aplikacji, warto automatycznie zapisywać stan jego postępu. Dzięki temu, gdy użytkownik wraca do zadania w późniejszym czasie, ma świadomość, że może kontynuować od miejsca, w którym skończył. Pozwala to uniknąć poczucia niedosytu i frustracji.

Wyskakujące przypomnienia

Korzystając z technik wyskakujących przypomnień, takich jak powiadomienia lub komunikaty, możemy przypominać użytkownikom o niedokończonych zadaniach. To przypomnienie działa jak "przypomnienie o niedosytach", które motywuje ich do powrotu i dokończenia rozpoczętego zadania.

Efekty, jakie można osiągnąć dzięki tej technice projektowania, to m.in.:

Zwiększenie zaangażowania użytkowników

Efekt Zeigarnik dotyczy naszej skłonności do pamiętania i koncentrowania się na niedokończonych zadaniach. Wykorzystanie tego efektu w UX może zwiększyć zaangażowanie użytkowników, ponieważ zostawiają one niedokończone zadania w ich umyśle. Użytkownicy będą bardziej skłonni wrócić do aplikacji lub strony internetowej, aby dokończyć rozpoczęte zadanie.

Poprawa doświadczenia użytkownika

Kiedy użytkownik ma świadomość niedokończonych zadań, może to prowadzić do poczucia niezakończoności i niepokoju. Wykorzystanie efektu Zeigarnik w UX może pomóc w złagodzeniu tego uczucia, dostarczając użytkownikom odpowiednich wskazówek, powiadomień lub pasków postępu. To może poprawić ogólne doświadczenie użytkownika, sprawiając, że czują się bardziej zadowoleni i zmotywowani.

Zwiększenie konwersji

Korzystanie z efektu Zeigarnik może mieć pozytywny wpływ na konwersje i osiąganie celów biznesowych. Zachęcanie użytkowników do dokończenia niedokończonych zadań może prowadzić do większej liczby zakupów, rejestracji lub ukończenia procesu konwersji. Przykładowo, umieszczenie paska postępu podczas składania zamówienia online może skłonić użytkowników do dokończenia procesu zakupowego.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi UX/UI dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.